Vagyonmegosztás

A házasulók és a házastársak egymás közötti vagyoni viszonyaikat a házassági életközösség időtartamára házassági vagyonjogi szerződéssel rendezhetik, vagy – ha utóbbi eltérően nem rendelkezik – a házastársak között a házassági életközösség időtartama alatt házastársi vagyonközösség (ún. törvényes vagyonjogi rendszer) áll fenn. A házastársak közötti törvényes vagyonjogi rendszer az életközösség kezdetétől hatályos akkor is, ha a házasságkötést megelőzően élettársakként éltek együtt, továbbá nem érinti az életközösség átmeneti megszakadása sem, ha nem került sor közöttük vagyonmegosztásra.

A házastársi vagyonközösség, mint ún. törvényes vagyonjogi rendszer esetében figyelemmel kell lenni arra, hogy mit nevezünk és mi tartozik a házastársi közös vagyonba, illetve a házastársak különvagyonába, továbbá azokra a szabályokra, amelyek a vagyonközösséghez tartozó vagyontárgyak használatára és kezelésére, a közös vagyonnal történő rendelkezésre, a rendelkezési jog gyakorlásából eredő felelősségre, továbbá a vagyonközösség megszűnésére, vagy a házastársi közös vagyon megosztására vonatkoznak.

A házastársi közös vagyon és a különvagyon

Házastársi vagyonközösség esetén a házastársak közös vagyonába tartoznak azok a vagyontárgyak, amelyeket a házastársak a vagyonközösség fennállása alatt együtt vagy külön szereztek, továbbá ugyanide tartoznak a közös vagyontárgyak terhei és – törvény eltérő rendelkezése hiányában – közösen viselik a bármelyik házastárs által a vagyonközösség fennállása alatt vállalt kötelezettségből eredő tartozásokat is. Főszabály szerint – eltérő törvényi rendelkezés hiányában – a vagyonközösség fennállása alatt a házastársak vagyonában meglévő vagyontárgyakról azt kell vélelmezni, hogy azok a közös vagyonhoz tartoznak, tovább azt is vélelmezni kell, hogy a vagyonközösség fennállása alatt a közös vagyonra vagy valamelyik házastárs különvagyonára vonatkozó kötelezettség teljesítése a közös vagyonból történt.

A házastársi közös vagyon a házastársakat osztatlanul, egyenlő arányban illeti meg, de nem tartoznak a közös vagyonba azok a vagyontárgyak, terhek és tartozások, amelyek különvagyonnak minősülnek. A házastárs különvagyonába tartoznak: a házastársi vagyonközösség létrejöttekor meglévő vagyontárgy, a házastársi vagyonközösség fennállása alatt általa örökölt vagy részére ajándékozott vagyontárgy és részére nyújtott ingyenes juttatás, a házastársat mint a szellemi tulajdon létrehozóját megillető vagyoni jog, kivéve a vagyonközösség fennállása alatt esedékes díjat, a személyét ért sérelemért kapott juttatás, a személyes használatára szolgáló szokásos mértékű vagyontárgy továbbá a különvagyona értékén szerzett vagyontárgy és a különvagyona helyébe lépő érték. 

Fentiekhez képest más megítélés alá esik a különvagyonnak az a haszna, amely a házassági életközösség fennállása alatt a kezelési, fenntartási költségek és a terhek levonása után fennmarad, mivel utóbbi közös vagyonnak minősül, továbbá ötévi házassági életközösség után közös vagyonná válik az a különvagyonhoz tartozó vagyontárgy, amely a mindennapi közös életvitelt szolgáló, szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgy helyébe lépett.

A házastársi közös vagyon megosztása

A házastársi közös vagyon megosztása körébe tartoznak a vagyonközösséghez tartozó vagyontárgyak, jogok és kötelezettségek elosztása, a megtérítési igények rendezése, a hiányzó közös vagyoni tárgyak értékének pótlása, a különvagyon természetbeni kiadása, továbbá a közös adósságok törlesztéséből eredő követelések rendezése. A közös vagyon megosztását a vagyonközösség megszűnése esetén bármelyik házastárs igényelheti és ez az el nem évülő tulajdoni igény a házastárs halálával megszűnt házasság esetén az örököst is megilleti.

A házastársi vagyonközösségből eredő igényeket egységesen és teljes körűen kell rendezni. Ennek során a közös vagyoni igények rendezése mellett rendezni kell a közös vagyon és a különvagyon közötti megtérítési igényeket, figyelemmel kell lenni a közös vagyoni hányad értékének meghatározására, kiadására, tovább az egyes vagyontárgyak és a tartozások szétosztására, a különvagyon kiadására. A házastársak a házastársi közös vagyont megoszthatják megegyezésük és egymással szembeni elszámolásuk alapján szerződéssel, vagy és amennyiben a házastársak szerződéssel nem osztották meg a házastársi közös vagyont, vagy a szerződés nem terjed ki minden igényre, ezáltal a házastársi közös vagyon megosztása részben vagy egészben vitás és vagyoni igények rendezetlenül maradtak, utóbbi igények elbírálását a bíróságtól lehet kérni.

Elérhetőségünk és kapcsolatfelvétel

Ha válóperes ügyvédet keres Budapesten és környékén, vagy szolgáltatáunk felkeltette érdeklődését, egyeztessen időpontot.

Elérhetőségünk:

  1137 Budapest, Szent István körút 22.

Kapcsolatfelvétel:

 +36 20 350 8422
  iroda@szepvizi-david.hu

az első lépés

Egyeztessen időpontot személyes vagy online jogi konzultációra. A tanácsadás óradíja 30.000,- Ft.

Felhívom

Nem köszönöm, visszalépek a weboldalra.