Gyermektartás

A családjogi tartás rendszere a rokontartás általános és a kiskorú, valamint a továbbtanuló nagykorú gyermek tartására vonatkozó különös szabályok mentén rendelkezik a családtagok egymás iránt tanúsítandó felelős magatartásáról és támogatási kötelezettségükről. A házasság felbontása során felmerülő járulékos kérdések körében a teljesség igénye nélkül, de külön-külön, a jogosulti és kötelezetti oldal mentén érdemes bemutatni a kiskorú gyermek tartására, illetve a továbbtanuló nagykorú gyermek tartására vonatkozó feltétel- és szabályrendszert.

A kiskorú gyermek tartása

A kiskorú gyermek tartása során a rokontartástás közös szabályait a kiskorú gyermek tartására vonatkozó eltérésekkel kell figyelembe venni. A kiskorú gyermek helyzetének specialitása, hogy a tartásra való rászorultságát vélelmezni kell, továbbá ez utóbbi a nagykorúság betöltését követően, a középiskolai tanulmányokat folytató gyermek húsz éves koráig érvényesül. A kiskorú gyermek tartásra jogosultságával szemben a szülő tartási kötelezettsége áll, amit a szülő a saját szükséges tartásának korlátozásával is teljesíteni köteles. Ez alól kivételt képez az a helyzet, amikor a gyermek indokolt szükségleteit munkával szerzett keresménye, vagyonának jövedelme fedezi, vagy a gyermeknek tartásra kötelezhető más egyenesági rokona van. A gyermektartásdíj teljesítése során a gyermeket gondozó szülő a tartást természetben, a különélő szülő elsősorban pénzben teljesíti. Ez a szabály akkor is irányadó lesz, ha a gyermek az egyik szülő háztartásában él, de ugyanő a tartásáról nem gondoskodik.

A tartási kötelezettség teljesítése során a gyermek indokolt szükségleteit kell figyelembe venni, ami magába foglalja a megélhetéséhez, egészségügyi ellátásához, neveléséhez és taníttatásához szükséges rendszeres kiadásokat. Ha a gyermek érdekében olyan rendkívüli kiadás szükséges, amelynek fedezését a tartásdíj kellő előrelátás mellett sem biztosítja, a tartásra kötelezett e rendkívüli kiadás arányos részét is köteles megtéríteni. A gyermektartásdíj összegszerű pénzbeli meghatározása során a gyermek indokolt szükségletei mellett figyelembe kell venni: mindkét szülő jövedelmi viszonyait és vagyoni helyzetét, a szülők háztartásában eltartott más – saját, mostoha vagy nevelt – gyermeket és azokat a gyermekeket, akikkel szemben a szülőket tartási kötelezettség terheli, a gyermek saját jövedelmét és a gyermeknek és rá tekintettel az őt nevelő szülőnek juttatott gyermekvédelmi, családtámogatási, társadalombiztosítása és szociális ellátásokat. 

A továbbtanuló nagykorú gyermek tartása

A nagykorú gyermek tartása során a rokontartás közös és a kiskorú gyermek tartására vonatkozó szabályokat is figyelembe kell venni. Ebben az esetben egy nagykorú, munkaképes, de továbbtanuló gyermek a rászorultsági vélelem esetén kívül is jogosult lehet a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul és amennyiben a gyermek a szülőt a továbbtanulási szándékáról késedelem nélkül tájékoztatta. Továbbtanulás körében tanulmánynak minősül: az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, továbbá a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése.

A tartásdíj mértékének meghatározása során a továbbtanuló gyermek indokolt szükségletei mellett saját jövedelmét, vagyoni helyzetét, továbbá a tanulmányai folytatásához jogszabály által biztosított kedvezményeket, támogatásokat és a szülők teherbíró képességét kell figyelembe venni. Különbség, hogy tartás teljesítése kötelezett szülő kérelmére a továbbtanuló nagykorú gyermek tanulmányai végzésének fennállásáról vagy megszűnéséről a tanulmányokat biztosító intézmény köteles a kötelezett szülőt tájékoztatni, továbbá nem kötelezhető a szülő a továbbtanuló nagykorú gyermek tartására, ha: a gyermek érdemtelen, a gyermek tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget, vagy ezáltal a szülő saját szükséges tartását, vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné. 

Ahogy a kiskorú gyermek tartása esetében, úgy a továbbtanuló nagykorú gyermek tartása során is létezik egy felső korhatár. A szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására csak rendkívül indokolt esetben kötelezhető.

Elérhetőségünk és kapcsolatfelvétel

Ha válóperes ügyvédet keres Budapesten és környékén, vagy szolgáltatáunk felkeltette érdeklődését, egyeztessen időpontot.

Elérhetőségünk:

  1136 Budapest, Raoul Wallenberg utca 5.

Kapcsolatfelvétel:

 +36 20 350 8422
  iroda@szepvizi-david.hu

az első lépés

Egyeztessen időpontot személyes vagy online jogi konzultációra. A tanácsadás óradíja 40.000,- Ft.

Felhívom